Články

V říjnu k moři? Ano! Na Kypr - I. díl

0

Šéfredaktorka Elly


Strávit dovolenou na Kypru válením se na pláži nebo u hotelového bazénu není žádný problém. Tenhle ostrov ve středozemním moři nabízí spoustu pobytů tohoto typu a nic proti nim. Resorty jsou skvěle vybavené, pláže vyhrazené, bazény vyčištěné, a když to tak chcete, proč ne. Když to ale takhle nechcete, nemusíte. Kypr je totiž ostrov s bezpočtem míst, která stojí za to navštívit, se spoustou aktivit, které byste měli vyzkoušet a také se skvělou kuchyní, kterou prostě musíte ochutnat. Chci tím jen říci, že na Kypru máte nepřeberně možností, a i když to není zrovna malý ostrůvek, vše je dosažitelné poměrně rychle.

A když jsme u toho bydlení. Stále více lidí vyznává například dovolenou na kolech nebo s dalšími sportovními aktivitami, takže třeba takové ubytování v soukromí nebo malé rodiném hotýlu v zapadlé vesničnce může přijít vhod. Když třeba zvolíte vesnici Tochni, můžete mít před krásným romantickým pokojíčkem ve starém kamenném domě bazén stejně jako v pětihvězdičkovém rezortu na pláži. Tady budete ale bydlet maximálně s několika dalšími hosty a ne s tisícovkou cizích lidí. Takže vás čekají večery na dvorku u lahve dobrého vína a večeře v místním stylu. Na nic nebudete vzpomínat raději.

Aktivně odpočívat nemusí nutně znamenat, že se každý den zrušíte plaváním, jízdou na kole nebo lezením po horách. To vše se na Kypru dá zařídit, ale můžete zkusit i lehčí verzi. Před horkem se dá třeba hezky schovat do archeologického muzea v Larnace. Mezi převážně kamennými exponáty se skvěle schladíte a navíc je řada vystavených věcí skutečně zajímavá. Další varinatou, jak strávit odpoledne jinak než u moře je návštěva krásné zahrady a parku CyHerbia nedaleko vesnice Avgorou. Kromě mnoha bylin a koření, které doma používáte a třeba jste je ještě v reále neviděli, můžete zmizet v místním přírodním bludišti. Říká se také, že stromy vysázené kolem zahrady tvoří obrys ostrova, ale ze vzduchu jsem je opravdu neviděl.

Bez návštěvy Pafosu by to nebyl ten správný pobyt na Kypru. Vždyť právě tady byly dílem náhody objeveny podlahové mozaiky ze 3.- 5. století našeho letopočtu. A víte jak je objevili? Při orbě. Jednomu z místních zemědělců se v roce 1962 pod pluhem odkryla část mozaiky a dnes je jich tu v rozlehlém areálu k vidění několk desítek. A mozaiky nejsou zdaleka to jediné, co v Pafosu můžete shlédnout. Kousek za městem v zemi se na místě bývalé nekropole ukrývají desítky hrobek, kterým se říká “královské”. Problém je jen v tom, že tu králové nikdy nebyli pochováni. Tohle vznešené přízvisko nesou jistě proto, že jsou to skutečně okázalé prostory pro zemřelé. Mnohé z nich mají třeba malé nádvoříčko lemované krásnými sloupy, jiné zase několik místností. Jejich vznik se datuje v helénské období, tedy někdy kolem 4. století př.n. l. a většinou patřily pafoské aristokracii.

Pokračování tady.

Autor cestopisů pro náš web, Tomáš Hájek, je fotograf, cestovatel a novinář. Pracoval v Lidových novinách, v Deníku a dodnes píše cestopisné reportáže pro mnoho dalších českých médií. Sám vede travel blog My Lost Hat (www.mylosthat.com).

Fotogalerie