Jak vybrat pečící troubu?

0

Šéfredaktorka Elly


Jsme tady s pokračováním našeho seriálu o tom, jak si zařídit kuchyň spotřebiči. V minulém dílu jsme se věnovali radám, jestli se rozhodnout pro vestavné nebo volně stojící spotřebiče. A dnes se zaměříme na jeden z hlavních kuchyňských spotřebičů. Na troubu!

Při výběru trouby berte v úvahu jak často a pro jak početnou rodinu budete troubu využívat. Jste nadšenec do gastronomie a využijete funkce jako je pára, gril nebo teplotní sonda? Nebo vám stačí jen obyčejné funkce jako je dolní, horní ohřev a horkovzduch?

Běžným rozměrem u většiny vestavných trub je 60 x 60 cm. Objem trouby vybírejte podle počtu členů domácnosti. Čtyřčlenná rodina využije troubu o objemu 70 l a vyšším, menší rodina nebo jednotlivec se spokojí s objemem okolo 50 l.

Typy a funkce

Většina trub má možnost horního a spodního ohřevu, každého zvlášť i obou současně. V troubách se základní výbavou bývá také gril. Horkovzdušné trouby rozvádí teplo po prostoru rovnoměrně, což se hodí především pro pečení nejrůznějších moučníků. Jeho výhoda je také v tom, že najednou můžete péct v troubě více pokrmů a nepromísí se jejich vůně. A můžete péct v několika patrech trouby. Ušetříte tak čas i peníze.

Nadstandartní výbavou trouby může být pečení a vaření v páře, díky kterému budou pokrmy šťavnatější a zdravější. Zajímavou funkcí je také teplotní sonda, kterou zapíchnete do masa a nastavíte teplotu, kterou vyžadujete v pečeném pokrmu. Maso tak zůstane šťavnaté, nevysuší se, ale nestane se vám, že by bylo nedopečené.

Zajímavá je funkce udržování teploty. Díky ní jídlo vydrží v troubě teplé, jak dlouho potřebujete. Tato funkce se dá také využívat na předehřívání talířů nebo kynutí těsta.

Dražší trouby však umí ještě mnohem více. Můžete si je naprogramovat na konkrétní pokrm a ony se postarají o všechno ostatní. Taková trouba se hodí pro opravdové nadšence do vaření.

Kapitolou samo o sobě jsou pak retro trouby, ty v sobě skrývají moderní technologie, které si nezavdají s nejnovějšími modely pečících trub. Z venku však tyto trouby mají krásný neotřelý vzhled, který ocení nejedni milovníci retra nebo majitelé starších chat a domečků, kam se tyto věčně stylové spotřebiče velmi hodí.

Péče o spotřebič

Při výběru spotřebiče je dobré zaměřit se také na jeho budoucí údržbu a péči o něj. Trouba je často používaná, stává se, že v ní něco bublá a prská, je tedy nutné ji pravidelně čistit.

Čištění vám usnadní různé prostředky určené na čištění trub. Vybírejte dobře a najděte svůj oblíbený. Velice kvalitní prostředky na čištění trouby nabízí například Lidl nebo Eurona.

U dražších spotřebičů se můžete setkat s vysokoteplotním čištěním. To vám umožní vyčistit spotřebič bez většího úsilí.

Při pyrolýze zahřejete troubu na teplotu až 500 °C. Tato teplota spálí nečistoty a vyčištěnou troubu stačí jen přetřít vlhkým hadrem.

Druhou možností je katalýza. Trouby s touto funkcí mají speciální povrch, který do sebe natáhne všechny nečistoty. Ty se následně odpaří.

Tip na ekologické čištění trouby

Jestli jste fanoušky ekologických čistících prostředků, pomůže vám jedlá soda a vinný ocet.

Z trouby vyndejte všechny rošty, zůstane jen prázdná trouba.

Nasypejte si asi půl hrnku jedlé sody. Přidejte pár lžic vody (přidávejte postupně), dokud nevznikne pasta. Tu vmasírujte do celého povrchu trouby, hlavně do hodně špinavých míst. Pracujte v gumových rukavicích. Nechejte působit 12 hodin.

Poté setřete vlhkým hadříkem, otřete všechnu suchou sodu, kterou uvidíte. Do rozprašovače dejte vinný ocet a postříkejte povrch trouby. Jedlá soda spolu s octem začnou pěnit. Dočistěte vlhkým hadříkem. I několikrát po sobě, protože soda zanechá matný bílý povlak.

V prvním dílu seriálu jsme se věnovali tomu, jestli vybrat spotřebiče vestavné nebo volně stojící.

Fotogalerie